Rodos, apie burnos ertmės problemas ir dantų priežiūrą yra ištisi informacijos klodai. Tačiau odontologijos klinikose paprastai driekiasi eilės. Kyla klausimas, kodėl su dantų problemomis susiduria tiek daug žmonių, nepaisant atkaklaus švietimo šia tema? Viena iš priežasčių, lemiančių ganėtinai prastą daugelio žmonių dantų būklę yra tai, kad kai kurie pas odontologą apsilanko tik tuomet, kai problema jau būna stipriai pažengusi ir reikalauja ilgo, sudėtingo gydymo. Kodėl žmonės delsia apsilankyti pas odontologą?
Kodėl žmonės bijo lankytis pas odontologą?
Laiku pas odontologą neapsilankoma ne dėl apsileidimo, o dėl baimės. Baimės jausmas nepriklauso nei nuo lyties, nei nuo amžiaus. Vieni žmonės bijo skausmo, kitus neramiai nuteikia grąžtų garsai. Tikėtina, kad prie vyraujančios odontologų baimės mūsų šalyje prisidėjo skaudi sovietinė patirtis. Sovietinės odontologijos prisiminimai stipriai įsirėžė į sąmonę tiems, kurie patyrė tokius „kankinimus“. Pastebima, kad tėvai, neapgalvodami, ištransliuoja baimę savo vaikams ir jie taip pat į odontologus pradeda žvelgti kaip į grėsmę. Taip įsisukame į užburtą ratą. Svarbu įsisąmoninti, kad sovietinė odontologija neturi nieko bendro su dabartiniais laikais. Šiomis dienomis galime pasidžiaugti pažangia, tobulėjančia odontologijos sritimi: gydytojai nuolat gilina žinias įvairiose konferencijose, seminaruose, taip pat, naudojama moderni įranga, pažangios technologijos, padedančios spręsti problemas greitai, tiksliai ir nesukeliant skausmo.
Kaip įveikti baimę?
Patiriamą stresą sumažinti padeda kompetentingi odontologai, procedūros metu maloniai bendraujantys su pacientais, paaiškinantys jiems atliekamų procedūrų žingsnius ir besidomintys pacientų emocine būkle. Atminkite, kad labai svarbu atsakingai pasirinkti kliniką ir odontologą – baimė atsitrauks tik tuomet, kai visiškai pasitikėsite gydytoju.
Jeigu odontologų baimė pasireiškia ypač stipriai, vargu ar savarankiškai ją įveiksite. Tokiu atveju gali padėti psichologo konsultacijos arba sedacija. Sedacija yra medikamentų sukeltas sąmonės slopinimas. Priklausomai nuo pasirinktos sedacijos rūšies, vaistai geriami prieš procedūrą arba yra leidžiami į veną. Tuomet pacientas jaučiasi nurimęs, mieguistas ir nejaučia jokios baimės, o odontologinės procedūros beveik neatsimena.